Jak panować nad nerwami podczas obsługi „trudnego” klienta?

Jak panować nad nerwami podczas obsługi "trudnego" klienta?Dystans i zrozumienie

Prawidłowe obsłużenie tzw. „trudnego” klienta” wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Kiedy klient zaczyna się awanturować i wyrażać swoje pretensje, należy przede wszystkim zachować spokój oraz dystans.

Odporność na tego rodzaju ataki to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Jeżeli argumenty klienta są merytoryczne, należy ich wysłuchać od początku to do końca. Gdy skończy mówić, warto okazać troskę i zrozumienie. Istotne znaczenie ma tutaj zarówno ciepły i przyjazny ton głosu, jak i odpowiednia mowa ciała.

Rozwiązanie problemu

Najważniejszą rzeczą podczas obsługi „trudnego” klienta” jest unikanie wchodzenia z nim z żarliwą dyskusję. Nie należy również przyjmować pozycji obronnej. Takie zachowania mogą doprowadzić do eskalacji emocji i wzrostu poziomu nerwowości. Najłatwiej zapanować nad nerwami, skupiając się na problemie klienta i szukając sposobów na jego rozwiązanie. Dobrym pomysłem na uspokojenie klienta jest przyznanie się do błędu swojego lub zespołu. Chociaż obsługa „trudnych” klientów jest wymagająca, warto podjąć trud. Jest to jeden ze sposób na uzyskanie stałego i lojalnego partnera biznesowego.

Więcej o metodach radzenia sobie z „trudnym klientem” możesz przeczytać w artykule: https://apag.com.pl/efektywna-obsluga-klienta-w-sytuacjach-trudnych-i-konfliktowych-szkolenie/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *