Który styl negocjacji lepszy – twardy czy miękki?

Który styl negocjacji lepszy - twardy czy miękki?Przed Tobą negocjacje i zastanawiasz się jaką technikę obrać, aby ich skutek był jak najbardziej zadowalający? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz po negocjacjach i czy liczysz na dłuższą współpracę z osobą, z którą będziesz negocjował i na dobre stosunki między Wami.

Który styl negocjacji lepszy? Twardy czy miękki?

Powszechnie wiadomo, że styl negocjacji w dużej mierze zależy od charakteru oraz temperamentu osoby negocjującej, nie oznacza to jednak, że nie można wyćwiczyć w sobie umiejętności dostosowywania stylu negocjacji do konkretnej sytuacji lub rozmówcy.

Styl miękki przejawia się tym, że bardziej niż na własny interes zwraca się uwagę na emocje oraz dobre stosunki z osobą, z którą się negocjuje. Z jednej strony jest to bardzo szlachetne, z drugiej jednak trzeba bardzo uważać, aby nie być przegraną stroną w negocjacjach.

Styl twardy preferują osoby bardziej agresywne, mające na uwadze głównie własny dobry interes, a swojego rozmówcę traktują jak przeciwnika.

Najlepiej w negocjacjach dążyć do tego, aby obie strony były zadowolone, dążyć do kompromisu, dzięki któremu każdy będzie wygranym. Można w ten sposób zyskać długoletniego partnera w interesach, czy też klienta, który z przyjemnością podejmie dalszą współpracę.Jeśli nadal nie wiesz, który styl negocjacji lepszy-twardy czy miękki, proponuję stosować styl, który znajduję się pomiędzy, dzięki niemu uzyska się najlepszy efekt negocjacji.

Więcej o stylach negocjacji możesz przeczytać w artykule: http://forumo.edu.pl/style-negocjacji-twardy-i-miekki-ktory-wybrac/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *