Na czym polega łamanie gazety?

Na czym polega łamanie gazety?Łamanie gazety, czyli łamanie tekstu gazetowego wykonują pracownicy DTP (desktop publishing). Do ich zadań należy przygotowanie gazety do druku, a pracę tę wykonują całkowicie przy pomocy komputera i odpowiednich programów. Umiejętność łamania gazety należy do wąskich specjalizacji, dlatego osoby parające się tym zajęciem do poszukiwani profesjonaliści.

Na czym polega łamanie gazety?

Łamanie gazety zawiera zbiór wielu czynności komputerowych mających przygotować gazetę do publikacji. Pracownik wykonujący te czynności otrzymuje surowy niesformatowany tekst, który musi sformatować i dostosować do schematu edytorskiego gazety. Wlany tekst musi zostać podzielony na szpalty, opatrzony tytułem, musi zachować marginesy i spady. Dodatkowo, w przypadku gazety, należy wprowadzić do tekstu materiał graficzny, który zostaje oblany treścią.

DTP musi dobrać odpowiednie fonty, które zwykle w gazecie przyporządkowane są do określonego miejsca na stronie, różnicować treść wielkością fontu. Powinien zadbać też o wyeliminowanie wszelkich potocznych błędów wynikających z automatycznego wlania tekstu.

Jeżeli temat Cię zainteresował to po tym linkiem: http://www.antykwariatnaperonie.pl/lamanie-gazet-co-to-jest/ znajdziesz dokładniejszy opis jak powstaje gazeta krok po kroku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *