Najważniejsze elementy efektywnego wystąpienia publicznego

Najważniejsze elementy efektywnego wystąpienia publicznegoWystąpienia publiczne są sztuką, której można się nauczyć.

Chcąc przygotować efektywną mowę, warto pamiętać o:

  • przygotowaniu się – brzmi bardzo ogólnie i banalnie, ale chcąc dobrze wypaść podczas wystąpienia, musimy być autentyczni i naturalni, jednocześnie pokazując opanowanie i pewność siebie. Dlatego przed wygłoszeniem mowy warto przygotować sobie jej tekst. Nie uczmy się go jednak na pamięć! Wówczas najprawdopodobniej skupimy się na dokładnym odwzorowaniu tego co mamy na kartce i całość wypadnie sztucznie. Najlepiej jest zrobić sobie ogólny szkic, wypunktować najważniejsze informacje i wypisać sformułowania, których chcemy użyć.
  • nastaw się psychicznie – w miarę możliwości przećwicz swoje wystąpienie, dzięki temu prościej ci będzie opanować stres i tremę. Możesz również zwizualizować swoje wystąpienie, wyobrażając sobie jak dobrze wypadniemy.
  • daj się zapamiętać – używaj pytań retorycznych, moduluj swój głos, używaj anegdotek pasujących do tematu i postaraj się wywołać w publiczności jakieś emocje. Jeśli masz taką możliwość – włącz do swojego wystąpienia jakieś rekwizyty, które pomogą ci skupić na sobie uwagę słuchaczy.

Więcej cennych informacji na temat wystąpień publicznych dowiesz się z artykułu: https://cracow.info.pl/jak-cwiczyc-wystapienia-publiczne-poradnik/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *