Skład i łamanie tekstu – o czym należy pamiętać?

Skład i łamanie tekstu - o czym należy pamiętać?Skład i łamanie tekstu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Efekt końcowy musi być bowiem połączenie estetyki i funkcjonalności. Na skład tekstu składa się kilka istotnych elementów. Jest to odpowiedni dobór czcionki tekstu, jej wyrównania, kraju oraz interlinii. Dopiero kiedy tekst nabierze odpowiedniego kształtu można przejść do procesu jego łamania. Innymi słowy, do usytuowania go w kolumnach, w odpowiednim miejscu.

Proces składania i łamania tekstu

Sam proces składania i łamania tekstu rozpoczyna się od wyboru formatu, czyli wielkości książki czy czasopisma. Nie polega to na prostej decyzji czy ma być to format A4 czy A5. Pod uwagę należy wziąć choćby ilość stron, a tym samym koszty późniejszego druku. Po wybraniu formatu, skład i łamanie musi być identyczne od początku do końca. Odpowiednio wyróżnione muszą być także tytuły i podtytuły rozdziałów, tak aby nie mieszały się z tekstem. Pamiętać należy, aby tytuły zawsze znajdowały się na nowych stronach, a wyrazy w tytułach nie były dzielone.

Ważne zasady dotyczą także umieszczania zdjęć. Muszą być one umieszczone w odpowiednio bliskiej odległości od tekstu, tak aby wszystko stanowiło ciągłość. Jeśli na jednej stronie umieszczane są dwa zdjęcia odstęp między nimi musi być mniejszy niż margines strony. Ważne także, aby rozdział nie kończył się zdjęciem.

Więcej informacji i podstawowych zasadach w procesie składu i łamania tekstu uzyskasz w artykule: www.antykwariatnaperonie.pl/sklad-i-lamanie-tekstu-ksiazek-glowne-zasady/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *